Музеї


Адреса: місто Черкаси. вул. Хрещатик, 219

Єдиний у світі музей однієї книги - "Кобзаря" Т.Г.Шевченкa відкритий у травні 1989 р. у меморіальному будинку, у якому з 18 по 22 липня 1859 р. жив у родині Цибульских Т.Г.Шевченко, про що свідчить меморіальна дошка на будинку музею. 

kobzar-m.jpg

У музеї показана історія видання добутків Т.Г.Шевченко, джерела його творчості, самі цікаві видання, простежена еволюція ілюстрування шевченківських поезій, а також "Кобзарі" у перекладах на мови народів світу. 

"Кобзар", яким його знає увесь світ, склався не відразу. Перше видання було здійснено в Петербурзі в 1840 р. при сприянні Є.Гребінки. У цей "Кобзар" увійшло тільки 8 перших його добутків: "Перебендя", "Катерина", "Іван Підкова", "Тополі", "Думка", "До Основ'яненка", "Тарасова ніч" і вірш "Думи мої, думи мої", що написана спеціально для цього збірника і є як би епіграфом не тільки до цього видання, але і до усієї творчості Т.Г.Шевченка. 

З усіх прижиттєвих видань добутків перший "Кобзар" мав найбільш привабливий вид: гарний папір, зручний формат, чіткий шрифт. Примітна особливість цього "Кобзаря" - офорт на початку книги по малюнку В.Штернберга: народний співак - кобзар із хлопчиком-поводирем. Це не ілюстрація до окремого добутку, а узагальнений образ кобзаря, що і дав назву збірнику. Цей офорт - фронтиспис створив відповідний настрій, прилучив читача до образного світу "Кобзаря". Вихід цього "Кобзаря", навіть урізаного царською цензурою, - подія величезного літературного і національного значення. В світі збереглося лише кілька екземплярів "Кобзаря" Т.Г.Шевченка 1840 р., тому один з них є гордістю черкаського музею.

kobzar-m2.jpg

У музеї експонується ще одне прижиттєве видання поета - "Кобзар" 1860 р., що був надрукований коштом Платона Симиренка (з ним Т.Г.Шевченко познайомився під час своєї останньої подорожі по Україні в 1859 р. у с. Мліїв). П.Симиренко - відомий на Україні цукрозаводчик і меценат виділив для видання "Кобзаря" 1100 карбованців. Це видання було значно повніше попередніх: сюди ввійшло 17 добутків і портрет Т.Г.Шевченка. Цей "Кобзар" є щирою прикрасою шевченківської колекції. Крім цих книг в експозиції представлено багато дуже коштовних і не менш рідких видань добутків Т.Г.Шевченко. Усі вони різні по кількості надрукованих віршів, повноті текстів, ілюстраціям і якості поліграфії. У фондах музею є великі колекції шевченківських листівок, значків, медалей, плакатів і ін., з яких періодично улаштовуються виставки. 

Музей унікальний тим, що має значну колекцію шевченківських видань, що експонується не просто, як у букіністичному магазині, а в супроводі документів і матеріалів у контексті подій навколо того чи іншого видання. 

Крім цей музей прекрасно оформлений деревом, що дуже гармонійно сполучається з експонатами і виглядає вишукано, затишно і природно. 

До перелiку