Названо на честь


1108.jpg

46001 м.Тернопіль,
бульвар Шевченка 6,
тел./факс (0352) 52-20-71

Режим роботи: 
показ вистав щоденно; 
вихідний день - понеділок

Художній керівник театру: Михайло Якубович Форгель


Творчі контакти театру


Тернопільський академічний драматичний театр ім. Т.Шевченка – учасник і лауреат багатьох всеукраїнських фестивалів, серед яких “Мельпомена Таврії” (Херсон), “Золотий лев” (Львів), “Прем’єри сезону” (Івано-Франківськ), “Фестиваль комедій” (Чернівці).

Колектив театру брав участь у міжнародному фестивалі „Бру-ха-ха“ в Ліверпулі, знайомив зі своїм мистецтвом жителів Ліверпуля, гастролював з виставами і концертними програмами у сусідній Польщі.

Актори театру неодноразово знімалися у фільмах українських кіностудій “Час збирати каміння”, “Чортова дюжина”, “Один у полі – воїн”.

Театр виїздить з обмінними гастролями в міста Західного регіону. Його актори активно працюють над постановками вистав в аматорських колективах будинків культури, шкіл, санаторіїв області.

Підготовка акторів


Театр є навчальною базою для студентів акторського відділення Тернопільського музичного училища ім. Соломії Крушельницької, створеного з ініціативи театру. Здійснено вже два випуски молодих акторів, які активно працюють у театрах Тернополя, Луцька, Чернівців, Рівного. Керівники акторських курсів – н.а. України В’ячеслав Хім’як і режисер В’ячеслав Жила.

Дипломні і курсові вистави студентів демонструються на сцені театру. Серед них - “Титанік-вальс” Т.Мушатеску, “Додому” Л.Розумовської, “Ніч на полонині” О.Олеся, “Пригоди Цибуліно” Дж.Родарі, “Супниця” Ф.Лямуре. Дві вистави на сцені театру поставив випускник акторського відділення музучилища, а згодом випускник Київського державного університету кіно, театру і телебачення ім. І.Карпенка-Карого Андрій Шараскін (“Морфій” М.Булгакова і “Отелло” В.Шекспіра).

Творчий колектив театру


Трупа театру складається з 39 артистів драми і 14 артистів оркестру. Звання народних удостоєні п’ять акторів: Володимир Ячмінський, Мирослав Коцюлим, В’ячеслав Хім’як, Люся Давидко і керівник оркестру Євген Корницький, заслужених - 17 акторів: Анатолій Бобровський, Марія Гонта, Тадей Давидко, Богдан Стецько, Любов Ластівка, Іван Ляховський, Віра Самчук, Ігор Сачко, Наталія Лемішка, Борис Репка, Наталія Маліманова. Заслужені діячі мистецтв – головний художник театру Казимир Сікорський і художній керівник театру Михайло Форгель.

Режисери-постановники вистав: В’ячеслав Жила, Петро Ластівка, Анатолій Бобровський, Володимир Лісовий, Сергій Калина, Федір Стригун, Олег Мосійчук, Володимир Стенько, Вадим Сікорський.

Художники-сценографи: Казимир Сікорський і Григорій Лоїк.

Музичне оформлення вистав Євгена Корницького, Івана Небесного.

Постановка танців Анатолія Гончарика.

Фестиваль “Тернопільські театральні вечори”

Започаткований у 1999 році, цей фестиваль став єднальним місточком театрального життя краю від початку до кінця 20-го століття. Його назва воскрешає пам’ять про створений Лесем Курбасом у 1915 році в Тернополі професійний театр “Тернопільські театральні вечори” і засвідчує велику шану театральної громадськості до свого видатного земляка - українського режисера-реформатора.

Всеукраїнський фестиваль молодої режисури “Тернопільські театральні вечори” має на меті пошук талановитої, новаторської молодої режисури і проходить щороку наприкінці вересня - початку жовтня, привертаючи до себе дедалі більшу увагу як вітчизняних, так і зарубіжних театрів.

На тернопільській сцені своє мистецтво показували театри Києва, Львова, Одеси, Сімферополя, Чернігова, Чернівців, Івано-франківська, Рівного, Дрогобича, Маріуполя, Сєверодонецька, Вінниці, а також Молдови, Македонії, Великобританії.

Відкриттями фестивалю стали імена молодих режисерів Андрія Бакірова (Чернігів), Олега Александрова (Сєверодонецьк), Євгена Курмана (Київ), Галини Воловецької (Львів), Олександра Андрієнка (Тирасполь), В’ячеслава Жили(Тернопіль).

Нагороди фестивалю присуджуються в номінаціях: за кращу режисуру, за кращу акторську роботу першого і другого плану, за кращий сценічний ансамбль, за кращу сценографію, музичне оформлення, пластику, за високу акторську майстерність і вірність професії тощо.

Історія театру


Офіційною датою заснування Тернопільського драматичного театру ім. Т.Шевченка вважається 8 грудня 1930 року – дата створення Охтирського драмтеатру, який у післявоєнному 1945-му перевели до Тернополя, де відбулося його злиття з місцевим театром ім. І.Франка в один театр під назвою Тернопільський обласний муздрамтеатр ім. Т.Шевченка.

Проте історично правильно було б вважати датою народження театру 18 жовтня 1915 року – день відкриття видатним українським режисером – реформатором Лесем Курбасом стаціонарного професійного театру „Тернопільські театральні вечори”, який полонив глядачів з першої ж вистави „Наталка Полтавка” І.Котляревського високою майстерністю і серйозним репертуаром української і світової класики. Існуючи в непростих умовах окупаційних режимів, театр змінював назви і керівництво, але підтримував професійний рівень, започаткований його фундатором („Український театр”(1919), „Драматичний театр”(1920), після ліквідації якого театральне життя в місті відновилося в 1939 році з відкриттям обласного драмтеатру ім. І.Франка, роботу якого перервала війна.

Славу театру першої (довоєнної) хвилі творило ціле сузір’я знаменитих акторів і режисерів: Лесь Курбас, М.Бенцаль, Ф. і Ф. Лопатинські, І. і К. Рубчаки, Я.Бортник, Й.Гірняк, Г.Юрчакова, Т.Демчук, Г.Бабіївна, П.Карабіневич, М.Крушельницький та інші.

В післявоєнний час сцена театру розквітла молодими талантами, серед яких були актори: М.Жарська, Г.Авраменко, Б.Антків, С.Коваль, В.Сохацький, В.Виноградов, І.Биков, П.Кущієнко, В. і С.Онипки, Г.Голець, М.Карп’юк, М.Клименко та інші. Режисерами театру били: К.Капатський, О.Ріпко, В.Грипич, Я.Геляс, Р .Степаненко, П.Загребельний, художниками – О.Шатківський, С.Данилишин.

У 60-х роках театр закріпив за собою славу одного з провідних, перспективних театрів України і не втрачає її донині. Очолює його театрознавець, заслужений діяч мистецтв Михайло Форгель, з ініціативи якого в 1999 році було створено всеукраїнський фестиваль молодої режисури “Тернопільські театральні вечори”, який проводиться щороку і добре зарекомендував себе як на теренах України, так і за її межами.

У 2001 році театр отримав статус академічного. Він – неодноразовий учасник і номінант всеукраїнських і міжнародних театральних фестивалів.

за матерiалами www.irp.te.ua

До перелiку