Листи Шевченка


Любий мій і щирий земляче!

Спасибі вам за письмо ваше. І велике спасибі за «Кобзаря» мого, що ви його так щиро привітали. А тепер ось що! Або самі, або скажіть І. М. Сошенку, щоб він дознався, де там у Києві живе мадам Соар? Як дознається, то щоб пішов до неї та подивився, як там живуть мої небоги Пріся і Ганнуся. Та будьте лас[кавї] і напишіть мені. Ще ось що! Напишіть мені швиденько, чи можна буде послать вам 100 екз[емплярів] «Кобзаря» для передачі на комісію київським книгопродавцям. І во ім'я Божіє напишіть мені, що зо робиться в ваших воскресних школах. Ще ось що: скажіть І[вану] М[аксимовичу], щоб він вам щиро сказав, чи здорова його жінка і його чорнява Ганнуся. Він мені сам не напише. Ледащо! Та ще й старе ледащо! Оставайтеся здорові, нехай вам Бог помагає на все добре!

Искренний ваш Т. Шевченко
Передайте мое искреннее почтение вашей супруге.

Примiтки:

Подається за автографом (Інститут літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України, відділ рукописів, ф. 1, № 817). Вперше надруковано в журналі «Основа» (1862. – № 1. – С. 25 – 26). Вперше введено до збірника творів у виданні: Шевченко Т. Твори: В 2 т. – СПб., 1911. – Т. 2. – С. 442. Відповідь на листи М. К. Чалого від 8 вересня [Листи до Тараса Шевченка. – С. 160 – 162] та 16 жовтня 1860 р. [Там само. – С. 167]. …спасибі за «Кобзаря» мого… – У листі М. К. Чалого від 8 вересня 1860 р. йшлося про його заходи щодо поширення «Кобзаря» та про великий інтерес серед київської молоді до поезії Шевченка. Пріся і Ганнуся – доньки В. Г. Шевченка. …напишіть мені, що робиться в ваших воскресних школах. – На додаток до відомостей про недільні школи, які М. К. Чалий подав у листі до Шевченка від 8 вересня 1860 р., в наступному своєму листі від 16 жовтня 1860 р. він сповіщав про розширення Новостроєнської недільної школи та перехід її в приміщення 2-ї гімназії: «…дело, как видите, идет вперед, назло нашей администрации, которая как раз пятится назад». …чи здорова його жінка… – В листі від 16 жовтня 1860 р. М. К. Чалий сповістив про хворобу дружини І. М. Сошенка Марцеліни Тимофіївни: «Не писал к Вам Соха потому, что в него в доме “неблагополучие”… Жинка его, как говорится, дышит на ладан; ей очень худо, так что едва ли встанет». В приписці до листа І. М. Сошенка від 13 грудня 1860 р. вона передала привітання Шевченкові [Листи до Тараса Шевченка. – с. 174]. Ганнуся – племінниця І. М. Сошенка. Передайте мое искреннее почтение вашей супруге. – Н. В. Чалій.

М. М. Павлюк

Подається за виданням: Шевченко Т.Г. Повне зібрання творів у 12-и томах. – К.: Наукова думка, 2003 р., т. 6, с. 212 (текст), с. 520 – 521 (примітки).

До перелiку