Листи Шевченка


Мій єдиний друже! Я свободен, я уже в Астрахані, і завтра, 15 августа, як Бог поможе, на пароходе «Меркурий» поплыву за 5 карбованців на палубі в Нижній Новгород. Раньше 15 сентября я не доплыву до Нижнього, і раньше 1 октября я не поцілую тебе, друже мій єдиний. Господи милосердий, скороти путь и время для нашого свидания с тобою.
21 июля получено официальное известие о моїй свободі, на другий день я просив Ираклия Александровича дать мені пропуск через Астрахань в Петербург, але він одказав мені. 23 июля написав я і послав через Астрахань письмо графу Толстому. Писав я йому, что я поїду через Оренбург.
1 августа прийшла почта і привезла мені разрешение їхать, куда я хочу. 2 августа я вирвався з своєї тюрми, а 5 августа гуляв уже по славному городу Астрахані. 14 августа пишу тобі оце письмо невеличке, а завтра, дасть Бог, попливу вверх по матушке по Волге аж до Нижнього. До свидания, мій друже єдиний. Цілую Семена, Федора і всіх, і вся. А як побачиш Марковича, то поскуби його за ухо, – за те, що я не дождався його письма в Новопетровському укрепленії.
До свидания ще раз, мій єдиний друже, не забувай твого щирого
Т. Шевченка.
14 августа, Астрахань.

Примiтки:

Подається за автографом (Інститут літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України, відділ рукописів, ф. 1, № 158).
Вперше надруковано в журналі «Основа» (1862. – № 3. – С. 11).
Вперше введено до збірника творів у виданні: Шевченко Т. Твори: В 2 т. – СПб., 1911. – Т. 2. – С. 412.
Очевидно, саме про цей лист Шевченко зробив запис у щоденнику 10 серпня: «…написал радостные письма друзьям Лазаревскому и Герну» і 14 серпня: «Потом отнес на почту письмо и пошел в библиотеку».
Датується за щоденником та автографом: 10 – 14 серпня 1857 р., Астрахань.
…завтра… поплыву… в Нижній Новгород. – Див. примітку до листа до Бр. Залеського від 10 серпня 1857 р.
21 июля получено официальное известие о моїй свободі… – Див. примітку до листа Ф. П. Толстому від 26 – 31 липня 1857 р.
23 июля написав я і послав через Астрахань письмо графу Толстому. – Йдеться про лист до Ф. П. Толстого від 26 – 31 липня 1857 р.
1 августа прийшла пошта і привезла мені разрешение їхать, куда я хочу. – Такого дозволу не надходило; Шевченко вважав за необхідне приховати той факт, що І. О. Усков на свій ризик дав йому квиток з дозволом на право проїзду до Петербурга (див. лист до Бр. Залеського від 10 серпня 1857 р. та примітку до нього).
Цілую Семена, Федора… – С. С. Гулака-Артемовського та Ф. М. Лазаревського.
А як побачиш Марковича, то поскуби його за ухо, – за те, що я не дождався його письма… – Йдеться про А. М. Маркевича, якому Шевченко у листі від 30 червня 1857 р. до М. М. Лазаревського доручив придбати фотоапаратуру для І. О. Ускова.
В. Л. Смілянська
Подається за виданням: Шевченко Т.Г. Повне зібрання творів у 12-и томах. – К.: Наукова думка, 2003 р., т. 6, с. 136 (текст), с. 412 (примітки).

До перелiку