Листи Шевченка


Спасибі тобі, за твоє письмо і за письмо М[арии] А[лександровны]. Я це думаю їхать у Гирівку, добре було б, якби і ти туди хоч к половині августа приїхав, а раньше, то ще лучше, лучше б. А поки те буде, пошли мій коротенький лист М[арии] А[лександровне]. Та щоб не даром німці папір возили, то напиши і ти їй на другім чистім боці, вона, я знаю, буде дуже, дуже рада. Добре було б, якби ти побачився з Кожанчиковим та розпитав би його про ту прокляту цензуру. Як побачиш Костомарова, то поцілуй його за мене, Каменецького тож, а Александру Ивановну аж тричі. Оставайся здоров, нехай тобі Бог помагає на все добре.

Т. Шевченко

Чи граф Ф[едор] П[етрович] в Академії, чи ні?

Примiтки:

Подається за автографом (Інститут літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України, відділ рукописів, ф. 1, № 168). Вперше надруковано в журналі «Основа» (1862. – № 3. – С. 18-19). Вперше введено до збірника творів у виданні: Шевченко Т. Твори: В 2 т. – СПб., 1911. – Т. 2. – С. 430 (з помилкою в даті: 10 июня 1859 г.). Відповідь на лист М. М. Лазаревського від 17 червня 1859 р. [Листи до Тараса Шевченка. – С. 132]. Спасибі тобі… за письмо М[арии] А[лександровны]. – Лист Марка Вовчка до Шевченка від початку червня 1859 р. з Дрездена, надісланий до Петербурга на адресу Д. С. Каменецького, був пересланий М. М. Лазаревським Шевченкові в Україну [Листи до Тараса Шевченка. – с. 131 – 132]. Я це думаю їхать у Гирівку… – село, де жила мати братів Лазаревських. Шевченко перебував тут 21 – 25 серпня 1859 р., повертаючись до Петербурга після арешту в Україні. Висловлений ще до арешту намір Шевченка відвідати Гирівку пов’язаний з бажанням побачитися з М. М. Лазаревським, який у листі від 17 червня 1859 р. сповіщав, що наприкінці червня, можливо, поїде в Україну. …пошли мій коротенький лист М[арии] А[лександровне]. – Цей лист до Марка Вовчка нині не відомий. Чи виконав М. М. Лазаревський прохання Шевченка написати їй від себе – також не відомо. Кожанчиков – Д. Ю. Кожанчиков. Костомаров – М. І. Костомаров. Каменецький – Д. С. Каменецький. Александра Ивановна – О. І. Гулак-Артемовська. Чи граф Ф[едор] П[етрович] в Академії, чи ні? – У травні 1859 р. Ф. П. Толстого було звільнено від обов’язків віце-президента Академії мистецтв і переведено на символічну посаду помічника президента.

М. М. Павлюк

Подається за виданням: Шевченко Т.Г. Повне зібрання творів у 12-и томах. – К.: Наукова думка, 2003 р., т. 6, с. 183 (текст), с. 471 (примітки).

До перелiку