Листи Шевченка


Друже мій єдиний! Я ще й досі не вгамувався од того великого свята, що ти мені завдав на самоті. Якщо не полегша трохи згодом, то я не знаю, що мені й робить з моєю дурною головою, думаю, та я й сам тепер не знаю, що я думаю. Думаю на Масницю приїхать до тебе в Никольське, а до того часу, може, дасть Бог, вийде мені розрішеніє, то і в Москву. А поки що цілую тебе, друже мій єдиний, і поздоровляю з Новим годом. Поцілуй Аксакова, Максимовича і к[няжну] Рєпніну. І не забувай мене, твого щирого, искреннего друга

Т. Шевченка.

Адрес:

В Нижний Новгород Николаю Александровичу Брылкину с передачею мені.

Таточко з мамкою
Скрипають лавкою,
Діточки в запічку:
Годі вам, таточку.
Тричі цілує тебе твоя Тетяся.

На звороті:
Высокоблагородному Михайлу Семеновичу Щепкину. В Москве.

Примiтки:

Подається за автографом (Інститут літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України, відділ рукописів, ф. І, № 240).

Вперше надруковано в книжці: Яворницький Д. І. Матеріали до біографії Т. Г. Шевченка. – Катеринослав, 1909. – с. 47.

Вперше введено до зібрання творів у виданні: Шевченко Т. Повне зібр. творів. – К., 1929. – Т. 3. – с. 208.

Думаю на Масницю приїхать до тебе в Никольське… – Оскільки Шевченко в той час ще не мав дозволу на в’їзд до столиць, М. С. Щепкін у листі від 27 листопада 1857 р. [Листи до Тараса Шевченка. – С. 92 – 93] запросив його приїхати на підмосковну дачу свого сина в с. Никольське Богородського повіту. Шевченко хотів приїхати туди на Масниці (1858 р. припадали на тиждень з 27 січня по 2 лютого), але М. С. Щепкін у листі від 15 січня 1858 р. (Там само. – с. 101) сповістив, що в цей час не зможе поїхати з Москви й запросив його на перший тиждень посту (3 – 9 лютого 1858 р.). У відповідь Шевченко повідомив М. С. Щепкіна, що збирається відвідати Никольське 25 лютого (див. лист від 23 лютого 1858 р.), але в цей час одержав дозвіл проживати в Петербурзі й 8 березня 1858 р. відбув з Нижнього Новгорода до Москви.

Поцілуй Аксакова, Максимовича і к[няжну] Рєпніну. – С. Т. Аксакова, М. О. Максимовича та В. М. Рєпніну.

Брилкін Микола Олександрович – головний управитель Нижегородської контори пароплавної компанії «Меркурій». Познайомився з Шевченком в день його приїзду до Нижнього Новгорода 20 вересня 1857 р., Допоміг йому влаштуватися й уникнути повернення до Оренбурга, давав читати закордонні видання О. І. Герцена та іншу літературу. Шевченко приязно ставився до М. О. Брилкіна, бував у нього вдома, намалював його портрет, нині не відомий (див. запис у щоденнику від 10 жовтня 1857 р.).

Таточко з мамкою… – Шевченків запис чотирьох рядків жартівливої народної пісні, наведених у цьому листі, зберігся в одному з робочих альбомів Шевченка (Інститут літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України, відділ рукописів, ф. 1, № 108, арк. 33 (64)).

Тричі цілує тебе твоя Тетяся. – К. Б. Піунова, яка разом із М. С. Щепкіним грала у виставі «Москаль-чарівник» (виконувала роль Тетяни).

М. М. Павлюк

Подається за виданням: Шевченко Т.Г. Повне зібрання творів у 12-и томах. – К.: Наукова думка, 2003 р., т. 6, с. 153 – 154 (текст), с. 431 (примітки).

До перелiку