Листи Шевченка


Други мои единые!

По требованию начальства я завтра буду в Києві. Добре б ви зробили, якби й ви рушили в Киев. Помолилися б Богу і за одним заходом зо мною б побачилися, бо на Михайловій горі, не знаю, чи швидко нам доведеться бачитися. А тим часом нехай вам добре сниться.

Не забувайте Т. Шевченка.
На звороті: Ее превосходительству Марии Васильевне Максимович. В Прохоровке.

Примiтки:

Подається за автографом (Інститут літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України, відділ рукописів, ф. 1, № 196). Вперше надруковано в журналі «Русский библиофил» (1914. – № 1. – С. 15. Публікація П. I. Зайцева). Вперше введено до зібрання творів у виданні: Шевченко Т. Повне зібр. творів. – К., 1929. – Т. 3. – С. 172 – 173. …я завтра буду в Києві. – До Києва Шевченка доставлено 30 липня 1859 р. [Тарас Шевченко. Документи та матеріали до біографії. – С. 332]. Добре б ви зробили, якби й ви рушили в Киев. – Очевидно, цей лист був затриманий у Мошнах для перлюстрації. На автографі є позначка рукою М. О. Максимовича: «Получено 4 августа». В листі до Шевченка від 6 жовтня 1859 р. М. О. Максимович зазначав: «Жалею сердечно, что не увидели[сь] мы еще раз; но Ваше письмо, зовущее нас в Киев, шло к нам из Мошен десять дней и застало меня нездорового» [Листи до Тараса Шевченка. – С. 137]. З родиною Максимовичів Шевченко більше не бачився.

М. М. Павлюк

Подається за виданням: Шевченко Т.Г. Повне зібрання творів у 12-и томах. – К.: Наукова думка, 2003 р., т. 6, с. 184 (текст), с. 472 – 473 (примітки).

До перелiку