Публікації

artchiveru_5510185_26195998.jpg
Хто хоч трохи знайомий з біографією Шевченка, той, безсумнівно, зможе прочитати в «Селянській родині» одне з найбільш глибоких та інтимних переживань художника.

Опис картини «Селянська родина»

«Селянська родина» Тараса Шевченка лише на дуже поверхневий погляд може здатися простою етнографічної замальовкою. Але нехай вас не відволікають від суті національна одяг і українська хата-мазанка під солом'яною або очеретяною стріхою.

Насправді перед нами – українська версія Holy Family, «святого сімейства», один з архетипових сюжетів європейської живопису.

До моменту роботи над картиною Шевченка трохи менше тридцяти. Всього 5 років минуло з того моменту, як він став вільний від кріпосної залежності і зміг відвідувати класи знаменитого Карла Брюллова в Імператорській Академії мистецтв.

Все це час його улюбленими техніками залишалися олівець і акварель. В них він почувається вільно: його олівець остер і точний, його акварелі надзвичайно гармонійні за колоритом.

Взяти хоча б знамениту «Одалиску»: які трепетно-живі лінії жіночого тіла, які світлоносні чисті фарби! Але до олійного живопису Шевченка на перших порах боїться підступитися. Олія і полотно, в якості робочих інструментів, ніби сковують його, пов'язують академічними путами, позбавляють свободи вираження – адже ніхто не цінує свободу (в будь-яких проявах і сферах) як той, хто її колись позбавлений.

Перед початком роботи над «Селянською сім'єю» Шевченко робить масу олівцевих замальовок з українського побуту. Він багато подорожує по Україні, а його дорожні альбоми переповнені ескізами.

Почавши, нарешті, роботу олією, він відмовляється від емалевою «гладкописи» свого вчителя Брюллова. Мазки Шевченка лягають точково, нервово. Об'єкти і фігури картини позбавлені чітких контурів. Але саме це і створює відчуття безперервного руху життя.

Припускають навіть, що якби не арешт і заслання, Шевченко зміг би, як планував поїхати для продовження роботи в Європу, він навряд чи залишився б там академічні традиції і, ймовірно, увійшов би в коло засновників імпресіонізму.

Ми вже згадували, що Шевченко робив не сотні - тисячі замальовок народного побуту. Чому з усього потоку зорових вражень він вибирає саме цей простий і нехитрий сюжет?

Дитина стоїть в оточенні своїх матері й батька. Рухи їхніх рук і лінії їх тіл утворюють плавний овал – якусь галузь безпеки, захищеності для немовляти, який тільки-тільки почав ходити.

Шевченко змальовує не конкретну побутову ситуацію з життя родини – він передає щось більш глибоке відчуття духовної єдності, сімейної спільності, сім'ї як «малої церкви».

Хто хоч трохи знайомий з біографією Шевченка, той, безсумнівно, зможе прочитати в «Селянській родині» одне з найбільш глибоких та інтимних переживань художника.

Справа в тому, що саме сім'ї в тому самому ідеальному поданні, яке він малював собі, Шевченко не мав ні в дитинстві, ні в дорослому житті.

Нинішні психоаналітики впевнені, що в дитинстві Тарас був позбавлений батьківської уваги і любові: дитячі травми відторгнутості будуть супроводжувати його упродовж усього дорослого життя.

Сім'я в дещо ідеалізованому, навіть можна сказати ідилічному розумінні (як вершина людських відносин, захист від холоду зовнішнього життя) надовго стане його «ідеєю фікс».

Але, в силу різних обставин, здатних скласти захоплюючий сюжет не одного роману, створити власну сім'ю Шевченко так і не вдасться.

Якщо вже продовжити психоаналітичні аналогії, шевченківська «Селянська родина» - це чистої води сублімація: втілення в творчості того, чого прагнеш, але ніяк не можеш отримати в реальності.

liveinternet.ru

До перелiку